 |
Zadaniem masażu klasycznego jest zwiększenie przepływu tlenu we krwi i usuwanie toksyn z mięśni, przywołanie relaksacji,
poprawienie elastyczności i usprawnienie krążenia krwi. Zależnie od siły nacisku rozmaite techniki stosowane
pojedynczo lub łączone wywierają dobroczynny efekt na skórę, mięśnie, naczynia krwionośne, układ limfatyczny,
układ nerwowy i niektóre w wewnętrznych organów ciała.
Stosowane w masażu klasycznym szybkie ruchy są na ogół
stymulujące, natomiast powolne wywierają efekt uspokajający i relaksujący.
Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Masaż tybetański wywodzi się z buddyjskich przekonań na temat medycyny. Jego istotą jest harmonia między duchowością a cielesnością człowieka. Przed przystąpieniem do zabiegu masażysta diagnozuje stan pacjenta i określa cel masażu. Sama technika polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na specyficzne punkty akupresyjne i meridiany (czyli sieci kanałów energetycznych w organizmie). Masaż tybetański zalecany jest jako wsparcie tradycyjnej terapii medycznej w przypadku schorzeń kręgosłupa, chorób stawów i krążenia, nadciśnienia, nerwic, bólów głowy, kłopotów z zatokami oraz jako skuteczna metoda regeneracji mięśni. Również zdrowi ludzie mogą poddać się takiemu zabiegowi, dzięki czemu osiągną stan rozluźnienia i dobrego samopoczucia, zapominając o zmęczeniu.
Wskazania m.in.: schorzenia kręgosłupa, sztywność karku, choroby stawów, choroby krążenia, regeneracja mięsni, zapalenie zatok, bezsenność, nerwice, bóle głowy, osłabienie.
Przeciwwskazania m.in.: ciąża, ostre stany zapalne, nowotwory, łamliwość kości, daleko posunięta miażdżyca, krwotoki lub przy zagrożeniu ich wystąpienia.
Dla osób żyjących w ciągłym stresie, najodpowiedniejszą formę masażu stanowi masaż relaksacyjny. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny pobudza skórę i mięśnie pacjenta (zmniejszając ich napięcie), przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi. Do tej formy masażu stosuje się zazwyczaj wszelkiego rodzaju aromatyczne zapachy (świece, kadzidełka) oraz odprężającą muzykę. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż niweluje stres oraz związane z nim dolegliwości takie jak: różnego rodzaju bóle głowy i pleców, jak również zaburzenia koncentracji, depresję, czy też ogólne wycieńczenie organizmu.
Po tym masażu, czujemy się odprężeni, bo w czasie zabiegu podnosi sie poziom endorfin w organizmie. Endorfiny to substancje wydzielające się w mózgu m.in. po ćwiczeniach czy gimnastyce. Dzięki nim odczuwamy odprężenie i jesteśmy gotowi do dalszego wysiłku.
Wskazania m.in.: długotrwały wysiłek fizyczny lub psychiczny, stres, depresja, napięcie nerwowe, nerwica, napięcie mięśniowe, ogólne przemęczenie organizmu, bezsenność.
Przeciwwskazania m.in.: ciąża i menstruacja, żylaki i pękające naczynka, nowotwory, ropne zmiany skórne, nieustabilizowane choroby serca.
Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii.
Masaż odchudzający to jedna z podstawowych metod używanych w terapiach leczących nadwagę. Zabieg taki jest zwykle bolesny. Wykonywane podczas jego trwania czynności takie jak: oklepywanie, uciskanie i ugniatanie, mają za zadanie rozbicie komórek tłuszczu znajdujących się w tkance podskórnej. Te intensywne czynności umożliwiają szybsze spalenie tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie, utratę nadwagi oraz redukcję cellulitu. Masaż odchudzający stosowany jest w okolicach ud, pośladków i bioder, gdzie skutecznie likwiduje zbędną tkankę tłuszczową, wspomagając tym samym, terapię odchudzającą.
Wskazania m.in.: zaburzenia krążenia żylno-limfatycznego, obrzęki, wysięki, cellulit, zaburzenie mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej, zwiotczała skóra.
Przeciwwskazania m.in.: ciąża, żylaki i pękające naczynka, nadciśnienie, nieustabilizowane choroby serca.
Jest połączeniem kilku terapii: drenażu limfatycznego, termoterapii, akupresury i aromaterapii. Podczas zabiegu używa się dwóch rodzajów gładkich, obłych kamieni: czarnych (bazalt) i białych (marmur). Są one różnej wielkości. Stosuje się na przemian kamienie rozgrzane i zimne.
Najpierw terapeuta bierze do rąk dwa spore kamienie zanurzone w oliwie z oliwek wzbogaconej wybranym olejkiem eterycznym. Masuje nimi określone punkty ciała zwane czakrami, których pobudzenie przywraca prawidłowy przepływ energii w organizmie, a tym samym poprawia samopoczucie. Potem masuje kamieniami całe ciało, pocierając delikatnie miejsce przy miejscu, co odpręża i wycisza psychikę. Dzięki masażowi organizm pozbywa się toksyn, napięte mięśnie się rozluźniają, a życiowa energia przepływa z miejsc, w których jest zablokowana, do miejsc, w których jej brakuje.
Wskazania m.in.: choroby stawów, bóle mięśniowe, przemęczenie, bezsenność, zatrucie organizmu toksynami, osłabienie, napięcie nerwowe, cellulit.
Przeciwwskazania m.in.: ciąża i menstruacja, żylaki i pękające naczynka, nadciśnienie, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia, nieustabilizowane choroby serca, miażdżyca.
|
 |